top of page

Podnośniki

Podnośnik koszowy to potoczna nazwa urządzenia dźwignicowego jakim jest podest ruchomy. Wyróżnia go platforma i kosz zamocowane na końcu ramienia hydraulicznego, dzięki czemu można wygodnie i bezpiecznie wykonywać różne prace na wysokości. Podnośniki koszowe mogą być samodzielnymi maszynami lub są umieszczane na platformach jezdnych, podwoziu samochodowym, kolejowym lub są przewożone na haku samochodu, tzw. przewoźne.

Do jakich prac przydają się podnośniki koszowe
Podnośnik koszowy to alternatywa dla rusztowania lub drabiny, ale tylko do określonej wysokości. Najwyższymi podnośnikami koszowymi dysponują zapewne strażacy dla ułatwienia akcji ratowniczych, ale na dużych wysokościach póki co i oni muszą się zadowolić teleskopową drabiną.

Podnośnik koszowy na budowie to urządzenie wykorzystywane do malowania budynków, montażu i czyszczenia elewacji, prac elektrycznych, prac dekarskich i blacharskich, montażu oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego, do montażu ocieplenia i instalacji wentylacyjnych, montażu konstrukcji stalowych. Jeszcze inne zastosowania to również pielęgnacja i przycinka drzew, montaż i konserwacja reklam wielkoformatowych, korzystają z nich sadownicy, filmowcy oraz fotografowie. Ta wielość czynności, w których przydają się podnośniki koszowe, sprawia, że na rynku jest wiele ich rodzajów. Wyróżnia je nie tylko wielkość kosza, ale i zakres poruszania w przestrzeni poziomej (niektóre kosze czy platformy są nieruchome, a są i takie, które mogą obracać się o 360°).

Podnośniki koszowe – rodzaje
Wybór podnośnika koszowego powinien być dostosowany do konkretnych czynności i warunków, w których będzie użytkowany. Dostępne są następujące warianty tych maszyn:


podnośniki koszowe przejezdne: nożycowe, teleskopowe, przegubowe, które z kolei dzielą się na wolnobieżne, przewoźne oraz samojezdne
stacjonarne: na stałe związane z podłożem
wiszące i masztowe: stosowane do wszelkiego rodzaju prac budowlanych

bottom of page